נפרדים מ-“GIVING WISELY”, מקדמים בברכה את “GUIDESTAR ISRAEL”

הודעה על סגירת האתר WWW.GIVINGWISELY.ORG.IL

אתר האינטרנט “Giving Wisely” (בשמו העברי “נתינה בתבונה ) הוקם בשנת 2000 על ידי פרופ’ אליעזר יפה מבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית בירושלים, ועמותת  קרן יפה –מפעלי  רווחה וחינוך בישראל. האתר נועד להביא לשקיפות של מידע  אודות ארגוני המגזר השלישי בישראל, והפצת מידע ופרופילים של עמותות לציבור הישראלי והבינלאומי. בראש ובראשונה נועד האתר לדרבן את משרדי הממשלה בישראל (משרדי האוצר, הפנים והמשפטים) לקבל על עצמם את האחריות לספק לציבור בארץ ובחו”ל מידע אינטרנטי גלוי , קבוע וזמין המצוי בידי הממשל לגבי כל העמותות הרשומות בישראל,  מדי שנה ושנה. כלי זה נועד לייצר נורמה קבועה של שקיפות של כל ארגוני הסקטור השלישי.

לאתר ” Giving Wisely “, קדם ספרו של אליעזר יפה נתינה בתבונה: המדריך הישראלי לעמותות ולארגונים מתנדבים, שיצא לאור ב- 1982 ועודכן בשנת 2000. זמן קצר לאחר הקמת האתר , בשנת, 2001, יצא לאור ספר נוסף של פרופ’ יפה,  מקורות מימון: מדריך הקרנות הפועלות בישראל , שני הספרים עלו לאתר.

השימוש באתר לא היה כרוך ברווחים או בתשלום כלשהו למשתמשים. לא היו בו פרסומות ולא נמכרו רשימות או מידע של עמותות וקרנות שהפרופיל שלהם הופיע באתר. פרויקט Giving Wisely מומן במלואו על ידי תרומות מאנשים פרטיים ל”קרן יפה – מפעלי רווחה וחינוך בישראל”, עמותה רשומה  שהוקמה ע”י פרופ’ יפה, בני משפחתו וידידים כדי לממן את הבניה ואחזקת האתר Giving Wisely .

כפי שצוין, הייעוד הבלעדי של אתר Giving Wisely היה לגרום לכך שממשלת ישראל, בעצמה או יחד עם שותפים, תקים אתר קבוע משלה במתכונת האתר האמריקאי GuideStar. אנו שמחים לבשר שב- 2010 מטרה זו הושגה והוגשמה. GuideStar התאים בדיוק למטרות “קרן יפה”.

הקמת GuideStar Israel נעשה בשיתוף פעולה בין קרן רוטשילד (“יד אבי היישוב”), ג’וינט ישראל ומשרד המשפטים, שבמסגרתו פועל רשם העמותות. האתר הישראלי GuideStar Israel, החל לפעול בשנת 2010 ,בהתבסס על הסכמה בכתב ממשרד המשפטים לספק למנהלי האתר מדי שנה מידע ודוחות כספיים של כל העמותות הרשומות בישראל. האתר מופעל על ידי NP Technologies for Nonprofit Organizations. בנוסף למידע המתקבל ממשרד המשפטים שמתעדכן מדי שנה, העמותות  מתבקשות לספק דיווחים נוספים מטעמן על פעילותן (“self-reports“) וכך מתפרסם באתר GuideStar Israel פרופיל של כל אחת מהעמותות הרשומות בישראל. זהו הישג היסטורי ראוי לציון ומרחיק לכת לעומת המצב ששרר עד עתה, כאשר לאתרGiving Wisely הייתה נגישות רק לדיווחים העצמיים של כמה מאות עמותות. מפתחי האתר שמו לעצמם מטרה לפרסם את כל הפרופילים של העמותות הרשומות גם בשפות האנגלית והערבית. זהו צורך חיוני ביותר עבור תורמים מחו”ל ומשתמשי האתר אחרים, ופרסום הפרופילים באנגלית היה אחד המאפיינים העיקריים של האתר Giving Wisely.

לאור העובדה שהגשמנו את מטרת האתר  אין צורך בהמשך קיומו של האתר Giving Wisely.

:GuideStar Israel לפיכך, האתר נסגר וכן נסגרה עומתת קרן יפה- מפעלי רווחה וחינוך בישראל. הנכם מופנים לאתר http://guidestar.org.il, וכתובת הדוא”ל היא: info@guidestar.org.il

לעיון בהודעה מפורטת בנוגע לאתר החדש היכנסו לקישור:

http://ejewishphilanthropy.com/guidestar-israel-is-live/

כיום, משהגשמנו את ייעודנו, אנו חותמים את הפרק של אתר Giving Wisely בתחושת סיפוק. במשך 11 שנים פעלנו לבדנו, כשירות לציבור,  בבניית  דגם להפצת מידע חינם על המגזר השלישי וסללנו את הדרך להקמת GuideStar Israel .  ניסיון זה מעיד שיש בידי יחידים וארגוני ציבור לקדם ולשפר את המגזר השלישי ו הפילנתרופיה  בישראל.

פרופ’ אליעזר יפה

מייסד ומנהל  (כבוד) של פרויקט נתינה בתבונה – Giving Wisely

מייסד ויו”ר (כבוד), קרן יפה – מפעלי רווחה וחינוך בישראל

יו”ר משותף, המרכז לחקר הפילנתרופיה בישראל, האוניברסיטה העברית, ירושלים